3ds-max-temel-bilgiler-515037b2cc1b2
Autodesk® 3Ds Max® programını açtığımızda karşımıza birbirinden farklı bakış açılarına sahip 4 tane pencere çıkmaktadır. Bu pencerelerden Birincisi Top(Üst) bakış açısını, ikincisi Front(Ön) bakış açısını, üçüncüsü Left(Sol) bakış açısını ve dördüncü pencere ise Perspektif bakış açısıdır.

   3Ds max programını kullanmaya başladıkça tek pencere yetersiz kalacaktır. Oturduğunuz evi yada çevrenizdeki herhangi bir apartmanı modellediğinizde tek bir pencere kullanarak yapabilirsiniz ama bir modelleme yaptığınzda sadece Top açısından veya Front açısından bakmanız yeterli olmaz. İnsan veya araba modellediğinizi düşünürsek bütün pencereleri kullanırız.
Left(Sol)                                 Top(Üst)
    Her pencerenin farklı bir özelliği vardır. Top(Üst) bakış açısında sahneye çizdiğiniz resime tepeden bakarken Left(sol) bakış açısında cisime sol taraftan bakarsınız. Pencereler arasında kolayca geçiş yapabilmek için kısayol tuşları;
Top(Üst) :t
Front(Ön) :f
Left(Sol): l
Perspektif: p
    Çalıştığınız pencereyi büyütmek istiyorsanız. 3Ds max ekranın sağ al köşesindeki yukarı ok tuşuna tıklamanız yeterli.
    Sahneye çizdiğiniz cisime yaklaşmak isterseniz büyüteç tuşunu ve aynı zamanda mousenuzun topu da yakınlaşma ve uzaklaşma işlemini yerine getirecektir.
    Sahneye çizdiğiniz cismi bulunduğunuz pencerede farklı açılarda örneğin cismin arka tarafını görmek istiyorsunuz bunun için yapmanınz gereken klavyenin sol tarafında bulunan ALT tuşu ile mousenızın orta tuşuna birlikte basarak mousenizi hareket ettirmek. Bir diğer yöntem sağ alt köşede bulunan ‘Orbit SubObject’ ise kullanarak aynı işlevi yapabilirsiniz.   + 
yada
 Orbit SubObject
    Sahneye çizdiğiniz cismin yerini değiştirmek istediğiniz de yapmanız gereken klavyeden ‘W’ tuşuna bastığınızda cismin üzerinde 3 tane ok olacaktır. Bunlar ‘X,Y, ve Z’ düzleminde çalışır.
Yukarı ok Z’yi, sağa sola için X’i, derinlik için de Y’yi kullanabilirsiniz. Hem Y hemde Z düzleminde hareket ettirmek istiyorsanız ikisinin ortasına gelip cismi istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

 

 

Yorumlarınız bizim için değerlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


dokuz + = 17